Tül Dikey Perdeler

En yeni üretimimiz olan tül dikey perde sistemleri, tek parça geniş ve yüksek ölçüler için kullanıma uygun olan, iki kontrollü ve mekanizmalı olan bir perde türüdür. Pvc veya kumaş dikey perdelerden farklı olarak, en belirgin özelliği tül ve güneşliği tek kumaş üzerinde barındırmasıdır. Bilinen sistem kumaş dikey perdeler, perde eteklerinden birbirine bağlı iken, tül dikey perde sistemlerinde bu durum yoktur. Her kumaş birbirinden bağımsızdır ve bu özellik tül dikey perdeler için geniş kullanım alanı sunar.

7 Renk Seçeneği

En çok tercih edilen renkler özenle belirlenerek üretilmiş olan bu kartela, çok geniş kombinasyon seçenekleri sunar. Her tül dikey kumaşının birbirinden bağımsız olması sayesinde yan yana kullanılan renklerde istenilen adet ve ölçüde kumaşlar birbirinden farklı olarak kullanılabilir.

Çift Kontrol

Tül dikey perde mekanizması üzerinde iki ayrı kontrol mekanizması bulunur. İp mekanizması tül dikeyleri sağa sola hareket ettirerek perdenin tamamen açık veya tamamen kapalı konuma getirilmesini sağlar. Aynı zamanda perde vagonları bu ip mekanizmasına bağlı olduğundan perdeye hareketi veren mekanizma ip mekanizmasıdır.

Sistem üzerindeki zincir mekanizması ise işlevseldir. Perde yapraklarını sağa sola hareket ettirmeye yarar. Bu sayede güneş yönünü kontrol edebilir, istediğiniz konumda durdurabilirsiniz. Perdeyi güneşi kesecek ve görüntü mahremiyeti sağlamak üzere tamamen kapatabilir, ya da açık konuma getirerek güneş ışığından faydalanabilirsiniz. 180 derece döndürülebilen tüller bu mekanizmayla hareket eder. Işığın yönünü siz belirlersiniz.

Temizlik

Tül dikey perdeleri, diğer mekanizmalı perdelerden ayıran en belirgin özelliği çamaşır makinesinde yıkanabiliyor olmasıdır. Perde mekanizmasını yerinden sökmeye gerek kalmadan, tüller raydan kolayca ayrılarak çamaşır makinesinde yıkanabilir. Bu işlem çamaşır yıkama filesi kullanılarak yapılmalıdır. File içine konulan ve sıkıca bağlanan tüller, yıkama işleminden sonra sıkma (devir) yaptırmadan ıslak halde kurutmak için asılmalıdır. Sıkma işlemi yapılmamış olan tüller, düzgün ve serbest olarak kurutulduğunda ütü gerektirmeyecek yapıdadır ve kurutma işleminden sonra hemen kullanıma hazırdır.

Tül dikey perdelerin temizliğinde kullanılabilen bir diğer yöntem ise ıslak-nemli bir bez ile silme işlemidir. Polyester yapısı su ile bozulmayacak türdedir. Hiç bir tülü yerinden sökmeden temizlik işlemi yapılabileceği gibi, düz zeminde yatırılarak temizleme işlemi de yapılabilir.

Montaj Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tül dikey kumaşlar açık hale getirildiğinde derinliği 16 cm ölçüsüne çıkmaktadır. Bu sebepten tül dikey perdelerin montajı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken husus, montaj yapılacak yerde duvar dibinden en az 20 cm boşluk bulunması gerekir. Eğer montaj alanında kartonpiyer, ışık bandı ya da buna benzer herhangi bir engel bulunuyorsa, tül dikey perdelerin montajında duvara montaj yapılmalı ve L ayak kullanılmalıdır.

Tavana yapılan montajı sırasında portray bağlantısı için açılacak olan delikler duvardan minimum 10 cm mesafede olmalıdır. Bu şekilde montaj yapıldığında, zincir mekanizması ile perde sağa sola çevrildiğinde, tül dikeylerin duvara ya da doğramaya sürtünme ihtimali ortadan kalkmış olacaktır.

Ölçülendirme

Tüm mekanizmalı perde türlerinde olduğu gibi tül dikey perde sistemleri de bir ray üzerinde hareket eder ve bu rayların genişlik ölçülerinde bir sınır vardır. 6 metre üretilen bu raylar sayesinde perde istenilen boyutta üretilebilmektedir. Yükseklik ölçüsünde, ölçü montaj yapılacak tavandan yere kadar alınmalı ve bu ölçüden 2-3 cm kısa olacak şekilde belirlenmelidir.

 

 

 

 

 

 

RENKLER VE DESENLER

kataloglarımızı

incelediniz mi?